Członkowie Oddziału Wielkopolskiego SITP wybrali się na wspólną, wycieczkę techniczno-kulturoznawczą  do południowej Grecji. Wyjazd zorganizowany został przez biuro podróży Rainbow Tours S. A. pt. „Peloponez od nowa”. Podróż odbyła się samolotem czarterowym (linie lotnicze Smartwings) do i z portu lotniczego w Patras a dojazd do i z Warszawy autokarem udostępnionym przez MPK Poznań Sp. z o.o.. Udział w tej eskapadzie wzięło 39 osób.

Z lotniska, rankiem 24-tego września, autokar przewiózł uczestników wyjazdu do miejscowości Xylokastro, położonej nad wybrzeżem Zatoki Korynckiej, do miejsca zakwaterowania – czterogwiazdkowego hotelu Evita Blue. W hotelu grupę przywitała Pani Marzena Dzienniak - pilot wycieczki. Po zakwaterowaniu w pokojach do końca dnia pozostał czas wolny, spędzony na wypoczynku, spacerach wzdłuż nadbrzeża i kąpielach w błękitnych wodach zatoki oraz na obiadokolacji.

Kolejnego dnia rano wycieczka i zwiedzanie rozpoczęły się na dobre. W środę 25-tego września grupa udała się na wyspę Eginę słynącą z plantacji orzeszków pistacjowych oraz zabytków: Monastyru św. Egnatiusza i bazyliki św. Nektariusza oraz z jednego z lepiej zachowanych w Grecji sanktuariów – świątyni Afai. W drodze na Eginę uczestnicy wyjazdu podziwiali Kanał Koryncki oraz lokalne krajobrazy. Przeprawa z lądu na wyspę odbyła się promem z portu w Pireusie. Po zwiedzeniu wyspy pozostał czas wolny w miasteczku Egina na kąpiele i spacery.

 

Nastał drugi dzień zwiedzania. Z uwagi na strajk pracowników kolejki wąskotorowej w Kalavricie w czwartek 26-tego września odbył się fakultatywny wyjazd do Aten, którego pomysłodawcą byli sami uczestnicy wycieczki. W Atenach, po wspólnym obejrzeniu zmiany gwardzistów (ubranych w tradycyjne stroje) pełniących wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza przed budynkiem greckiego parlamentu, grupa rozeszła się na samodzielną eksplorację centrum stolicy Grecji. Po udanym zwiedzaniu miasta nastąpił powrót do hotelu na wieczorny posiłek.

 

W piątek 27-ego września odbyła się przełożona z czwartku wycieczka kolejką wąskotorową, przez malownicze góry i wąwóz Vouraikos, która to podróż miała swój początek w miejscowości Diakopto, a koniec w górskim kurorcie Kalavrita. Po przejażdżce kolejką grupa zwiedziła jedną z najpiękniejszych jaskiń w Europie – trójpoziomową Jaskinię Jezior (Spilaio ton limnon) ze słynni formami naciekowymi i basenami z krystalicznie czystą wodą (której nie było zbyt wiele z uwagi na tegoroczne susze).


Po zwiedzeniu podziemnych uroków Peloponezu ostatnim punktem piątkowego programu była wizyta w klasztorze Megalo Spileo położonym na skalnej półce pionowego urwiska i rozbudowanego wokół groty, w której odnaleziono świętą ikonę Błogosławionej Panny Marii (Panagia Spiliani).Nadeszła sobota 28-ego września, czwarty dzień zwiedzania, w trakcie którego odbyła się wycieczka szlakiem tak zwanej „Małej Pętli Argolidzkiej”. Tego dnia grupie towarzyszyła wykwalifikowana Pani przewodnik. W pierwszej kolejności uczestnicy wyjazdu odwiedzili najlepiej zachowany teatr antycznej Grecji w Epidauros oraz pierwszą stolicę odrodzonej Grecji – miasto Nafplion. Następnie odbył się przejazd do twierdzy w Mykenach, gdzie oprócz samej cytadeli, jej cyklopich murów i słynnej Lwiej Bramy, można było podziwiać dawny Skarbiec Atreusa, zwany również grodem Agamemnona. Pod koniec dnia grupa odwiedziła również pozostałości starożytnego Korytnu i miała okazję kibicować uczestnikom długodystansowego biegu.

 

W niedzielę 29-tego września odbył się drugi, planowy wyjazd do Aten. Przed zwiedzeniem najważniejszych zabytków stolicy grupa odwiedziła Muzeum Greckiej Straży Pożarnej w Atenach (Hellenic Fire Service Museum). Dalej, pod opieką Pani przewodnik, uczestnicy wycieczki udali się na wzgórze Akropolu, gdzie  mogli podziwiać starożytne budowle, w tym słynny Partenon (świątynia Ateny), Erechtejon z Kariatydami, świątynię Nike, jak również Propyleje (budynek bramny). Następnie trasa zwiedzania prowadziła przez grecką agorę, ze świątynią Hefajstosa, do Narodowego Muzeum Archeologicznego, w którym zgromadzono zabytki starożytnej sztuki greckiej, w tym jeden z najcenniejszych eksponatów - złotą, pośmiertną maskę Agamemnona. Zwieńczeniem zwiedzania Aten była wspólna grecka biesiada w tawernie.

 

Ostatniego dnia przeznaczonego na zwiedzanie, tj. w poniedziałek 30-tego września, chętne osoby mogły skorzystać z alternatywnej wycieczki na rejs Kanałem Korynckim, a dla pozostałych wczasowiczów był to okres czasu wolnego, wypoczynku, kąpieli i spacerów w Xylokastro,

 

Nastał jednak dzień powrotu. Wczesnym przedpołudniem, po pokonaniu trudności związanych z szalejącym od dwóch dni pożarem wokół Xylokastro i awarią ciężarówki na drodze dojazdowej do lotniska, udało się szczęśliwie odlecieć samolotem do Warszawy i następnie dojechać autokarem do Poznania. Ten jakże wspaniały, pełen wrażeń i przygód wyjazd z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki.